2021. december 31., péntek

Igehirdetés: 2021.12.31. Miért fontos az emlékezés?

 


Miért fontos az emlékezés?

Olvasmány: 5Móz 8:1-20

„Tartsátok meg és teljesítsétek mindazokat a parancsolatokat, amelyeket ma parancsolok nektek, hogy éljetek, szaporodjatok, bemenjetek és birtokba vegyétek azt a földet, amelyet az ÚR atyáitoknak esküvel megígért. Emlékezz vissza az egész útra, amelyen vezetett Istened, az ÚR a pusztában negyven éven át, hogy megsanyargatva és próbára téve téged megtudja, mi van a szívedben: megtartod-e parancsolatait, vagy sem? Sanyargatott és éheztetett, de azután mannával táplált, amelyet nem ismertél, és atyáid sem ismertek. Így adta tudtodra, hogy nemcsak kenyérrel él az ember, hanem mindazzal él az ember, ami az ÚR szájából származik.” (5Móz 8:1-3).

 

            Az óév utolsó napja nemcsak az örvendezés a mulatozás ideje kell, hogy legyen, de emlékezésé is. Hiszen ilyenkor mindnyájan, akarva kartalanul, de visszatekintünk arra az útra, amit az lemúlt év alatt megtettünk. De jó az, ha ebben a visszatekintésben, emlékezésben is Isten igéje vezet bennünket.

            Túl a csendes hálaadáson, nézzük meg ma azt is ennek az igének alapján, miért tartja Isten szükségesnek, hogy néha emlékezzünk. Mik a helyes emlékezésnek a gyümölcsei?

            Ebből a felolvasott néhány bibliai versből világosan kiderül, hogy Isten néha egyenesen megparancsolja az Ő népének, hogy emlékezzék. Itt háromszor egymás után hangzik el ez a parancs. Emlékezzél meg, el ne felejtsd, gondolkozzál rajta!

            Nemcsak az óév utolsó napján, de ettől függetlenül is fontosnak tartja Isten, hogy néha álljunk meg, és helyesen emlékezzünk, mert ennek gyümölcsei vannak.

            Először is nézzük meg, hogy mikor hangzott el ez ige, amit most felolvastunk? Akkor, amikor véget ért a negyvenévi pusztai vándorlás. Izráel népe megérkezett az atyák földjének a határához, az ígéret földjéhez, és készen állt a honfoglalásra. Akkor adta Isten ezt a tanítást az Ő népének.

            Mindenekelőtt arra figyelmezteti őket, hogy emlékezzenek az atyákra. Nem velük kezdődött a történelem, és nem is velük végződik, akármilyen rosszul esik ez egyik-másik hiú és gőgös embernek. A nemzedékek, a népek, a történések egy-egy láncszem csupán ezeknek a hosszú láncolatában. Az atyákra és az atyákkal kötött szövetségére emlékezteti itt Isten mindenekelőtt az Ő népét, mégpedig azért, hogy ez ébresszen a szívükben alázatot, hogy nem ok a világ, ok csak egy kicsi láncszem, és ébresszen a szívükben tiszteletet azok iránt, akik előttük jártak.

            Sok ünneplőből és ünneplésből pontosan ez a két fontos motívum hiányzik: az alázat meg a tisztelet. Sokan úgy ünneplik és ünnepeltetik magukat, minthogyha csak belőlük állna a világ. Mi is úgy adhatunk hálát Istennek az elmúlt esztendőért, hogy tudjuk, hogy mindannak, ami velünk történt ebben az esztendőben szintén voltak előzményei.

            Aztán a közös emlékezés gyümölcse az is, hogy tudatosítja az emberben, mi mindent kapott menet közben, mert sok mindent elfelejtünk. Azért is elfelejtünk sok mindent, mert szelektív az emlékezésünk. Válogatunk, de a bennünket ért sérelmeket nem felejtjük el. Évtizedek múlva is fel tudja frissíteni sok ember, egyre élénkebb színekkel, hogy ott hogyan bántották meg. A hőstetteinket sem szoktuk elfeledni.

            Az ajándékokat, amiket másoktól kapunk, egy-egy szívességet, áldozatot, amit értünk hoztak, ó, de sokan, ó, de könnyen elfelejtik.

            Azért is feledékenyek vagyunk, mert a legtöbbünket az jellemez, hogy nagyon összpontosítunk a jelenre meg a közvetlenül előttünk álló feladatokra. És ha sikerült úgy ahogy megoldanunk, akkor ott van a következő közvetlenül előttünk álló feladat, és a múlt olyan hamar feledésbe merül, és nem tartjuk számon, hogy mi mindent kapunk menet közben. Mennyi ajándékot, mennyi olyan próbatételt, ami hasznunkra vált. Milyen sok szabadítást vitt véghez Isten a mi kicsi életünkben, vagy egy közösség életében. Milyen sok öröm és bánat, bűn és annak a megbocsátása, elakadás és újrakezdés van egy-egy közösségnek az életében. Szükséges az, hogy ezt számon tartsuk.

            Nem véletlenül bíztat erre a Zsoltárok könyvében is Isten többször: „el ne felejtsd, mennyi jót tett veled Isten.” (Zsolt 103:2).

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Adventi és karácsonyi istentiszteletek Bonyhádon:

Adventi és karácsonyi istentiszteletek Bonyhádon: ·         December 1. – Advent 1. vasárnapja 10:00 óra –  istentisztelet úrvacsorával ...